Hjørdis og Erwin. Fra verdensrevolusjonens Hønefoss til borgerkrigens Barcelona

kr 449

Produktnummer: 9788281046597 Kategorier: ,

Elisabeth Vislie
Bokmål / innbundet / 208 s / Orkana 2025
Design: DesignBaltic

I juni 1935 kom den russiske revolusjonskjemperen Lev Trotskij sammen med ektefelle, Natalia, som asylsøkere til Norge. De fikk husly hos familien Knudsen i Heradsbygda utenfor Hønefoss.

Noen måneder senere banket Erwin Wolf på døren, han var engasjert som sekretær for Trotskij og en glødende trotskist. Der møtte han familiens datter, Hjørdis, og de to ble hodestups forelsket. Det ble starten på et drama som kulminerte med en jakt på liv og død i Barcelonas gater.

Å involvere seg i den spanske borgerkrigens farlige verden ble en fatal beslutning for det unge paret. I middelhavsbyen ventet Stalins agenter, med ordre om å drepe alle Trotskijs meningsfeller i Barcelona. Det inkluderte Hjørdis og Erwin, som kjempet for å overleve i et intrikat spill der én vant og én tapte.